Rändepoliitika aastaraport 2024
02.10.20242023. aasta rändevaldkonna märksõnadeks olid jätkuv Venemaa Föderatsiooni sõda Ukrainas, mille tõttu on ELis ajutise kaitse staatus antud enam kui neljale miljonile inimesele ning aasta lõpus Euroopa Parlamendi ja EL Nõukogu poolt kokku lepitud uus rände- ja varjupaigapakett, millega muudetakse põhjalikult ELi varjupaiga- ja rändealast õigusraamistikku. Möödunud aastat jääb meenutama ka oktoobris Gaza-Iisraeli piiri lähedal Hamasi poolt toime pandud ulatuslik rünnak tsiviilelanikkonna vastu. Järgnenud Iisraeli rünnakud Gazas ning hoogustunud konflikt on avaldanud teiste kõrval survet
ka Euroopale. Seda iseäranis läbi vajaduse formuleerida selged poliitilised seisukohad ja tugevdada diplomaatilist suutlikkust, et lahendada piirkonna eskaleeruv humanitaarkriis ja tagada stabiilsus.
Kuigi enim esitati rahvusvahelise kaitse taotlusi Ameerika Ühendriikides, siis rändesurve Euroopa Liidu välispiiridele näitas ka 2023. aastal jätkuvalt olulist kasvutrendi. ELis esitati kokku üle miljoni (1 049 020) esmase varjupaigataotluse, mis on kõrgeim arv alates 2015-2016 rändekriisist. Samuti kasvas oluliselt ebaseaduslike piiriületuste arv – 2023. aastal tuvastati üle 380 000 ebaseadusliku rände juhtumi, mis on võrreldes aasta varasemaga 17% rohkem.
2023. aastal oli seadusliku rände valdkonnas jätkuvalt ELi prioriteediks talentide ning oskustööliste meelitamine ja hoidmine, et rahuldada kasvavaid tööturu vajadusi. Mitmed liikmesriigid astusid olulisi samme, et soodustada lisaks kõrgelt kvalifitseeritud tööjõule ka oskustööliste värbamist ning täiendati tööjõupuudusega valdkondade või ametikohtade loetelusid.
Käesolev rändepoliitika raport annab ülevaate 2023. aasta olulisematest tegevussuundadest rände- ja varjupaigavaldkonnas Euroopa Liidu liikmesriikides, Norras, EMN vaatlejariikides ning Eestis. Raportis käsitletakse rändepoliitika eri valdkondade statistilisi trende, muutuseid poliitikas ja praktikas ning esitletakse võrdlevaid ülevaateid ja millised on need muudatused Euroopa Liidu riikide kontekstis.
Ränderaport on jaotatud kümnesse teemapeatükki. Sissejuhatuse järel antakse ülevaade üldistest rändetrendidest ja –arengusuundadest, seaduslikust rändest, rahvusvahelisest ajutisest kaitsest, kohanemisest ja lõimumisest, kodakondsusest, ebaseaduslikust rändest, tagasisaatmisest päritoluriiki ning arengukoostööst.
Tutvu rändepoliitika aastaraportiga siin.